Nowe mieszkania w Zawierciu

Nowe mieszkania w Zawierciu – podpisano porozumienie na ich budowę

Nowe mieszkania w Zawierciu – prezydent Łukasz Konarski podpisał porozumienie z Ministrem Michałem Cieślakiem oraz Michałem Sroką – wiceprezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości.

 

Nowe mieszkania w Zawierciu – we wtorek, 15 grudnia odbyła się konferencja prasowa Prezydenta Miasta  Łukasza Konarskiego, Ministra ds. Rozwoju Samorządu Michała Cieślaka, a także wiceprezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Michała Sroki. W jej trakcie podpisano umowę – porozumienie na budowę mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju . Program ten kieruje się głównie dla lokalnych mieszkańców. Pokrywa on w 100% koszty budowy  tych mieszkań, tak więc Gmina Zawiercie nie ponosi z tego tytuły żadnych kosztów. Mieszkania te przeznaczone będą głównie dla młodych ludzi, którzy nie posiadają zdolności kredytowej, aby zakupić swoje własne mieszkanie, z kolei ich dochody przewyższają kryterium i nie pozwalają na ubieganie się o mieszkanie z zasobów gminy. Często tracą oni ogromne pieniądze na wynajem mieszkań.

Budowa takich mieszkań w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju Miasta Zawiercie, spowoduje również rozwój rynku pracy. Jest to swego rodzaju impuls do rozwoju samorządów.

Nad kryteriami przydziału tych mieszkań pracują już samorządowcy przy ścisłej współpracy z rządem.

Jak powiedział Minister Michał Cieślak :

– „Nam oczywiście będzie zależało na tym, aby te mieszkania były przydzielane głównie osobom młodym. Ale również dopuszczamy wprowadzenie kryteriów, które będą bardzo istotne dla samorządu, np. jeżeli samorząd będzie poszukiwał osób o konkretnych profilach wykształcenia, będzie mógł wprowadzić pewną punktację w zakresie właśnie osób, które będą miały, będą posiadały takie wykształcenie (…). Będą mogły się tam znaleźć inne kryteria, liczba dzieci, wiek ( między 30 a 40 lat). Oczywiście po odpowiedniej charakterystyce punktowej.”       

Mieszkania te będą nowoczesne, dobrze zaprojektowane i wykonane z dobrych gatunkowo materiałów. Na działce w Zawierciu, która należy do Krajowego Zarządu Nieruchomości powstanie około 145 mieszkań oraz 227 miejsc parkingowych. Co istotne, najemcy tych mieszkań, z każdym kolejnym miesiącem i każdym opłaconym czynszem, staną się ich prawowitymi właścicielami.

Kolejne kroki w sprawie budowy nowych mieszkań, władze podejmą już po Nowym Roku. Mowa tutaj o projekcie budowlanym, a w rezultacie o rozpoczęciu budowy. Ten jednak pierwszy, najważniejszy krok- podjęto podczas dzisiejszej konferencji – podpisano bowiem bardzo istotne porozumienie – umowę.     

 

Foto : Prezydent Konarski

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także :

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *