Narodowe czytanie w Zawierciu

Narodowe czytanie w Zawierciu -“Balladyna” Juliusza Słowackiego

Narodowe czytanie w Zawierciu – 5 września będziemy czytać dramat Juliusza Słowackiego pt. “Balladyna”.

 

Narodowe czytanie w Zawierciu – tym razem w Pałacyku Szymańskiego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej będziemy czytać “Balladynę” Juliuza Słowackiego. Odbędzie się ono 5 września w godzinach 10:00-13:00.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna.

Wydarzenie to objął Patronatem Honorowym Prezydent RP Andrzej Duda wraz z żoną. Narodowe czytanie odbywa się bowiem już corocznie od 2012 roku. Pierwszą współną lekturą był “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W latach kolejnych czytano następujące polskie działa : Trylogia, Lalka, Quo Vadis, Wesele.

Z kolei szczególny wymiar akcja Narodowego Czytania miała w roku 2018. Wtedy bowiem Polska obchodziła 100-lecie odzyskania Niepodległości. Wówczas para prezydencka czytała “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W 2019 roku natomiast czytano “Nowele polskie”. Wśród nich znalazły się nowele Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza,a także Henryka Rzewuskiego.

Tekst całego utworu dostępny jest TUTAJ

Źródło i foto :

Biblioteka Zawiercie

Prezydent.pl

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *