Najpiękniejsze choinki

Najpiękniejsze choinki naszych Czytelników [ZDJĘCIA]

Tradycyjnie już jak co roku na Facebooku KulturalneZawiercie.pl poprosiliśmy naszych czytelników, aby wysłali nam zdjęcia swoich choinek bożonarodzeniowych. Odzew był spory, zobaczcie stworzoną galerię ozdobionych drzewek!

 

Najpiękniejsze choinki naszych Czytelników. Małe, duże, średnie, sztuczne, prawdziwe prosto z lasu bądź sklepu, jodły, świerki, czy sosny: chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez ozdobionego drzewka.

Okazuje się, że pomysłów na udekorowanie tego świątecznego drzewka naszym Czytelnikom nie brakuje. Zapytaliśmy Was na naszym facebookowym profilu, jak w tym roku wyglądają Wasze choinki. Przesłaliście ponad 100 zdjęć! Wszystkie są wyjątkowe, niepowtarzalne, piękne.

 

Najpiękniejsze choinki naszych Czytelników . Zobaczcie sami! >>>

 

 

Skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj?

W wielu kulturach drzewo uważane jest za symbol życia i odradzania się i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku. Tradycja choinek narodziła się podobno w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu, stąd więc choinki bardzo szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Później ten miły zwyczaj przejął Kościół Katolicki i rozpowszechnił w Europie Środkowej i Północnej.

 

Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) gdzie początkowo spotykana była jedynie w miastach. Potem zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła, oraz zastępując znacznie starszy zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopka zboża, zwanego Diduchem.

 

Choinka  kiedyś

Dawniej choinki ubierało się ciastkami, piernikami, orzechami (symbolizującymi dobrobyt i siłę), ozdobami z papieru i bibuły, łańcuchami (symbolizującymi więzy rodzinne), piórkami, wydmuszkami, dzwonkami (oznaczającymi dobrą nowinę), aniołami (opiekują się domem), źdźbłami traw czy zbóż a także jabłkami (symbolizują biblijny owoc i kuszenie przez Szatana Adama i Ewy). Zapalano też świeczki i zimne ognie (bronić to ma przed złymi mocami). Współcześnie dekoruje się je bombkami, cukierkami, suszonymi owocami i światełkami elektrycznymi a także Gwiazdą Betlejemską (ma pomagać w powrotach do domu z dalekich stron).

 

Zobacz Także 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *