Nadzwyczajna sesja rady miejskiej

Nadzwyczajna sesja rady miejskiej w sprawie cen śmieci

W poniedziałek, 9 grudnia odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Zawierciu. Została ona zwołana w związku z ustaleniem nowej stawki za wywóz śmieci na terenie Gminy Zawiercie.

 

Nadzwyczajna sesja rady miejskiej odbyła się w poniedziałek, 9 grudnia  w Zawierciu. Została ona zwołana w związku z ustaleniem nowej stawki za wywóz śmieci na terenie Gminy Zawiercie. Prezydent Miasta Łukasz Konarski zaproponował mniejszą niż pierwotnie, stawkę opłat za wywóz odpadów komunalnych. Obecna cena, jaką zaproponował prezydent to kwota 19,50 zł. Podczas głosowania 9 radnych opowiedziało się za taką stawką (Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Henryk Mól, Paulina Pietras, Jerzy Radosz, Justyna Wesołowska), 7 radnych się sprzeciwiło(Witold Grim, Joanna Janik-Jaworska, Paweł Kaziród, Elżbieta Kornobis – Wieczorek, Michał Myszkowski, Przemysław Trepka, Damian Świderski), z kolei 2 wstrzymało się od głosu (Beata Chawuła, Zbyszek Wojtaszczyk).

 

Prezydent wytłumaczył dokładnie z czego wynika podwyżka – z ciągle rosnących kosztów eksploatacji odpadów ( odbierania, transportu, zbierania czy unieszkodliwiana). Do obecnego systemu gospodarowania odpadami miasto musiało dokładać znaczne sumy pieniędzy, a to wszystko kosztem innych, bardzo ważnych inwestycji i tym samym budżet miasta zostaje dodatkowo obciążony. Podwyżka ma zapewnić jedynie pokrycie niezbędnych kosztów związanych z wywozem śmieci. Ilość śmieci niestety ciągle rośnie, co wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowych pojazdów, które zajmują się odbiorem odpadów. Dodatkowo, nowo obowiązujące przepisy, które zakładają podział odpadów na 5 frakcji także wymaga nakładu finansowego – potrzebnych jest więcej pojemników na poszczególne grupy śmieci.

 

Ponadto, na początku sesji dyrektor firmy konsultingowej  proGEO z Wrocławia Andrzej Krzyśków przeprowadził prezentację, która szczegółowo miała wyjaśnić konieczność podnoszenia opłat za wywóz śmieci-nie tylko w Zawierciu, ale wielu innych miastach na terenie całego kraju.

 

Ostatecznie, nadzwyczajna sesja rady miejskiej zakończyła się uchwaleniem stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na poziomie 19,50 zł za odpady segregowane i 58,50 zł za odpady niesegregowane. Nowe stawki obowiązywać będą od dnia 1 lutego 2020r.

 

————————————————

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

 

Zobacz także: Obwodnica Zawiercia- część zachodnia zostanie dokończona

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *