Nadanie praw miejskich dla Zawiercia

Nadanie praw miejskich dla Zawiercia – miasto obchodzi 105 urodziny

Nadanie praw miejskich dla Zawiercia to niewątpliwie ogromne wydarzenie dla miasta. W tym roku przypada 105. rocznica. Zapowiadają się z tej okazji nie lada atrakcje.

Nadanie praw miejskich dla Zawiercia nastąpiło 1 lipca 1915 roku. Historia miasta sięga XII wieku. Wtedy to funkcjonowała tu wieś Kromołów, która teraz jest jedną z dzielnic miasta Zawiercie. Zatem w tym roku obchodzimy 105. rocznicę funkconowania Zawiercia na prawach miejskich. To niezwykle istotny fakt dla każdego miasta. Zawiercie dzieli się od tego czasu na 18 osiedli ( Żerkowice, Zuzanka, Warty, Stawki, Zuzanka I, Wydra Zielona, Szymańskiego, Stary Rynek, Piłsudskiego, Marciszów, Marciszów, Dąbrowica, Bzów, Blanowice, Miodowa, Kromołów, Centrum, Borowe Pole, Argentyna) oraz na 4 sołectwa (Skarżyce, Karlin, Łośnice, Pomrożyce).  W dawnych czasach ( w latach 1975 – 1982) do miasta Zawiercia należała także Poręba. Z czasem jednak odłączyła się ona od miasta i obecnie stanowi oddzielną gminę.

W związku ze 105. rocznicą nadania praw miejskich Zawierciu, w dniach 1-5 lipca planowane jest świętowanie urodzin miasta. W ramach tego święta przewidywana jest moc atrakcji dla wszystkich mieszkańców. Z uwagi jednak na sytuację, jaka panuje obecnie w kraju i na świecie, wiele atrakcji odbywać się będzie on-line. Pozostałe wydarzenia związane z tym świętem, odbędą się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Już dziś wiemy, że odbędą się przeróżne koncerty, wspólne czytanie wierszy. To właśnie te wydarzenia odbędą  za pośrednictwem Internetu – on-line. Ponadto, przygotowano także już po raz kolejny II Mistrzostwa Siłowo – Sprawnościowe o Puchar Prezydenta Miasta Zawiercie. O kolejnych atrakcjach, jakie przygotował Urząd Miasta Zawiercie będziemy informować na bieżąco.

Zachęcamy także do obejrzenia kilku zdjęć, które przedstawiają jak kiedyś wyglądało Zawiercie

 

Źródło i foto : UM Zawiercie   Retro Zawiercie

 

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

 

Zobacz także : Komputery dla dzieci z Zawiercia- miasto kupiło kolejne 46 laptopów

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *