Zawiercia

Mieszkańcy Zawiercia demonstrowali na temat budowy kopalni

W czwartek, 10 października, na parkingu Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu odbył się protest mieszkańców Zawiercia wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie Zawiercia i okolic.

 

W czwartek, 10 października, na parkingu Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu odbył się protest mieszkańców Zawiercia wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie Zawiercia i okolic.

Mieszkańcy bardzo licznie stawili się w wyznaczonym miejscu i jasno wyrażali swój sprzeciw. Wyposażeni w niezbędne materiały ( transparenty, plakaty itp.) głośno wyrażali swoje zdanie w temacie kopalni. Na miejscu pojawiła się także młodzież, która podobnie jak nieco starsi mieszkańcy, opowiedzieli się negatywne w sprawie kopalni. Każdy z nich mógł zabrać publicznie głos i wyrazić swoją niechęć i nawet ją uzasadnić.

W trakcie protestu wszyscy chętni mogli podpisać petycję sprzeciwiającą się budowie kopalni.

 

W spotkaniu udział wzięli także parlamentarzyści oraz włodarze okolicznych miejscowości, którzy kolejno zabierali głos. Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski oraz burmistrz Łaz Maciej Kaczyński stanowczo zapowiedzieli, że są przeciwni budowie kopalni oraz, że dołożą wszelkich starań, aby do tej inwestycji nie doszło.

 

Przypominamy, że firma Rathdowney zapowiedziała, że w przypadku tak ogromnego sprzeciwu wycofa się z inwestycji. Mimo to, lokalne władze nie pozostają bezczynne. W związku z tym dziś o godz. 15:00 w Urzędzie Miasta Zawiercie spotkali się przedstawiciele okolicznych miejscowości – Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarki, burmistrz Łaz Maciej Kaczyński , burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk-Sprycha i sekretarz Poręby Barbara Baran; parlamentarzyści  oraz radni. Spotkanie miało na celu podpisanie oficjalnej petycji skierowanej do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka. Petycja ta wyraża prośbę o wsparcie w uniemożliwieniu budowy kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy Zawiercie, Łazy,  Poręby i Ogrodzieńca.

Zobacz także:

Zawiercie : powiadomienia SISMS informują o aktualnej sytuacji w mieście
Szpital Zawiercie otrzymał kolejny samochód
Zawiercie wzbogaci się o aktywne przejścia dla pieszych
Pracownicy MOPs-u Zawiercie szyją maseczki
Czterech Zawiercian ukaranych grzywną Sanepidu

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *