Łaźnia miejska w Zawierciu

Łaźnia miejska w Zawierciu w nowej odsłonie

Łaźnia miejska w Zawierciu przy ul. Westerplatte przeszła kapitalny remont.

 

Dawna łaźnia miejska w Zawierciu, w której będzie od teraz obiektem galeryjnym i muzealnym, przeszła gruntowny remont, którego łączny koszt wynosił 3 mln 800 tys. złotych.  Na tą kwotę składa się:  dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 2 mln 783 tys. złotych,  oraz w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT-ów)  w kwocie 668,53 zł. Ponadto, budżet państwa przeznaczył dla Gminy Zawiercie specjalnie na ten cel kwotę 327.490,41 zł.

Prace remontowe polegały nie tylko na poprawie wizerunku z zewnątrz (renowacja i odtworzenie elewacji budynku i naprawa dachu). Ogromną metamorfozę przeszło także wnętrze, które obecnie jest sukcesywnie wyposażane w niezbędne sprzęty i akcesoria, po czym zostanie oddane do użytku dla mieszkańców.

 

Co dokładnie będzie się  mieścić w Łaźni  miejskiej w Zawierciu ?

W tym miejscu ma powstać Galeria Stara Łaźnia, do której trafią m.in. eksponaty z nieistniejącej już  Galerii Muzealnej im. Leszka Dutki. Przypomnijmy, że  pod koniec roku 2018 roku,  prezydent  miasta Zawiercie Łukasz  Konarski  zdecydował o zawieszeniu jej działalności ze względu wysoką cenę samego najmu budynku, który należy do Odlewni Żeliwa Zawiercie.

 – Z końcem roku Galeria Muzealna Leszka Dutki przestanie funkcjonować w dotychczasowej lokalizacji. Głównym powodem jest wysoka cena samego najmu budynku, który należy do Odlewni Żeliwa Zawiercie. Mówimy tu o kwocie blisko 100 tys. zł rocznie. W naszej opinii było to przedsięwzięcie nie do końca adekwatne co do ponoszonych kosztów. Również dotychczasowa umowa z właścicielem była dla miasta dość niekorzystna. Nasza decyzja jest też pokłosiem tego, że w poprzedniej kadencji nie udało się zrealizować bardzo ważnego zadania związanego z rewitalizacją TAZ, którego jednym z etapów miał być generalny remont byłej łaźni miejskiej i docelowo to tam, już ponad rok temu, miała znaleźć się galeria muzealna – mówił Łukasz Konarski w  materiale informacyjnym Urzędu Miasta

 Eksponaty tymczasowo przeniesione  zostały  do specjalnie przygotowanych  pomieszczeń  znajdujących się  w  Miejskim  Ośrodku Kultury w Zawierciu .

 

Kiedy otwarcie Galerii w Łaźni  miejskiej w Zawierciu ?

 – Pewne są jedynie dwa fakty. Galeria Stara Łaźnia zostanie uruchomiona w tym roku (2020r). Drugim pewnym faktem jest natomiast to, że znajdą się w niej prace Leszka Dutki i lokalnych artystów. Przypomnijmy, że miasto dysponuje sporym zasobem dzieł sztuki wykonanych przez Leszka Dutkę. Do 2018 roku znajdowały się one w Galerii Muzealnej im. Leszka Dutki w Zawierciu. Obecnie przechowywane są w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury – mówi Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Zawiercie dla portalu zawiercie.naszemiasto.pl

 

Źródło: Własne/UM Zawiercie/zawiercie.naszemiasto.pl
Foto: Urząd Miasta Zawiercie

 

Zobacz także: Zielona pracownia w Szkole Podstawowej nr 9 w Zawierciu

 

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *