Pasowanie w zawierciańskiej podstawówce

Kościuszkowskie pasowanie w zawierciańskiej podstawówce

Pasowanie w zawierciańskiej podstawówce odbyło się w miniony wtorek, 12 października. Było to jednak niecodzienne wydarzenie. Odbyło się bowiem w Krakowie.

 

Pasowanie w zawierciańskiej podstawówce na pierwszoklasistę miało niecodzienny przebieg. Uczniowie klasy Ia ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu zostali bowiem uroczyście przyjęci do braci uczniowskiej na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Szkoła Podstawowa nr 1 w Zawierciu nosi bowiem imię Tadeusza Kościuszki. Stąd też powstał pomysł, aby to jakże ważne wydarzenie dla nowych uczniów odbyło się właśnie w Krakowie na Kopcu Kościuszki.

We wtorek, 12 października uczniowie wraz z gronem pedagogicznym udali się do Krakowa. Na miejscu najpierw zwiedzali wyjątkową multimedialną wystawę pn. “Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Natomiast tuż po tym, w sali konferencyjnej Kopca Kościuszki odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na pierwszoklasistów. Uroczystość prowadzili uczniowie starszych klas, którzy z entuzjazmem powitali nowych uczniów w swojej szkole. Pasowania natomiast dokonała Pani Dyrektor Katarzyna Jaworska. Udział wzięła również wychowawczyni klasy pani Danuta Lipa. Natomiast po oficjalnym pasowaniu wszyscy zebrani udali się do punktu widokowego Kopca Kościuszki. To bowiem doskonałe miejsce, aby podziwiać przepiękną panoramę Krakowa.

Tadeusz Kościuszko był bowiem bardzo ważną postacią historyczną. Zasłynął głównie z powstania kościuszkowskiego. Jednak jego zasługi nie ograniczają się tylko do Polski – znany był także w USA. Warto wspomnieć także, że Kościuszko otrzymał za swoje zasługi zarówno Order Orła Białego oraz Virtuti Militari, czyli najważniejsze odznaczenia wojskowe w Polsce. Jako symbol wolności i walki o ważne ideały Kościuszko został uhonorowany licznymi pomnikami, wiele ulic, miast, szkół itp. nosi jego miano (chociażby Góra Kościuszki, czyli najwyższy szczyt Australii). Jego podobizny znajdowały się także kiedyś na banknotach polskich oraz znaczkach pocztowych.

Wydarzenie to na pewno zapadnie na długo w pamięci uczniów – szczególnie obecnych pierwszoklasistów. To bowiem doskonały pomysł na przybliżenie dzieciom w ciekawy sposób historii naszego kraju.

 

 

Zobacz Także :

Teatr piasku w Zawierciu – spektakl zawita do MOKu

Nowy klub muzyczny w Zawierciu powstanie już niebawem

Głosowanie w budżecie obywatelskim zakończone. Znamy wyniki

 

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *