Kopalnia w Zawierciu

Kopalnia w Zawierciu – minister nie przedłużył koncesji

Kopalnia w Zawierciu – o jej powstanie walczyła firma Rathdowney. Minister Środowiska nie przedłużył jednak jej koncesji.

 

Kopalnia w Zawierciu – firma Rathdowney chciała wybudować kopalnie cynku i ołowiu na terenie Jury krakowsko – częstochowskiej.

Podczas poniedziałkowej ( 22 czerwiec 2020) konferencji prasowej, Minister Środowiska Michał Woś poinformował, iż firma Rathdowney nie otrzyma dalszego zezwolenia na prowadzenie prac poszukiwawczych na złoża cynku i ołowiu na terenie Jury krakowsko – częstochowskiej. W konferencji wziął także udział Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek. Temat kopalni zatem stał się dzięki temu mocno nieaktualny, a środowisko naturalne naszej okolicy – bezpieczne. 

Przypominamy, iż kanadyjska firma rozpoczęła jakiś czas temu prace nad badaniem terenu i możliwości, jakie daje okolica na powstanie tejże kopalni. Zdecydowany sprzeciw w tej sprawie zgłaszali mieszkańcy Zawiercia i miejscowości ościennych. Do akcji włączyli się także lokalni samorządowcy i politycy, wójtowie, burmistrzowie gmin z całego powiatu zawierciańskiego. W sprawie kopalni odbyły się protesty, o których było niezwykle głośno. Powstało również stowarzyszenie “NIE dla kopalni cynku i ołowiu”, które zrzeszyło mnóstwo ludzi walczących o dobro mieszkańców i środowiska. Wszystko w obawie przed szkodami, jakie wyrządziłaby kopalnia na naszym terenie. Zniszczyłaby bowiem nie tylko środowisko naturalne, a także negatywnie wpłynęła na zdrowie i życie mieszkańców miasta i okolic. Mimo to, firma Rathdowney nie odstępowała od chęci budowy kopalni.

Źródło: UM Zawiercie

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także: Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski oczyszczony z zarzutów

 

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *