Kolejny projekt w zawierciańskim Żeromskim

Kolejny projekt w zawierciańskim Żeromskim i szkole sycylijskiej

Kolejny projekt w zawierciańskim Żeromskim wraz ze szkołą na Sycylii. Tematem przewodnim jest kultura europejska po II wojnie światowej.

Kolejny projekt w zawierciańskim Żeromskim opiera się na współpracy z jedną z sycylijskich szkół. Projekt o nazwie “Ponadnarodowa mobilność uczniów” realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020. Środki na ten cel pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.  Z kolei projekt jaki przygotowało I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu nosi nazwę „Fundamenty kultury europejskiej po II wojnie światowej”.

Dotychczas, w poprzednim roku szkolnym, spotkania i wszelkie zadania odbywały się on-line ( ze względu na panującą epidemię COVID-19). Uczniowie, którzy brali udział w projekcie, uczestniczyli w zajęciach z dziedziny wosu, historii, języka angielskiego oraz języka polskiego. Zajęcia kulturowe i z języka polskiego prowadził profesor Lech Giemza – wykładowca uniwersytecki. Przygotowano wspólnie kilka projektów, które następnie przedstawiano podczas spotkań wideo. Tematyka ściśle wiązała się z II wojną światową, a mianowicie :

Europa po II Wojnie Światowej – Europa Środkowo – Wschodnia i Europa Zachodnia; Przemiany demokratyczne w Europie Środkowo – Wschodniej po 1989 roku: Okrągły Stół, 1989 – transformacja ustrojowa, zburzenie Muru Berlińskiego, Analiza porównawcza stanu demokracji we Włoszech i w Polsce; Prawa człowieka Idee wolnościowe w literaturze, piosence, sztuce filmowej, teatralnej lat 80 – tych.

Wszystko to odbywało się online. Teraz jednak nadszedł długo wyczekiwany czas, kiedy to uczestnicy projektu mogą spotkać się osobiście. Już 26 września bowiem rusza pierwsza grupa polskich uczniów na Sycylię, gdzie wraz z włoskimi uczniami będą brać udział w cyklach spotkań. Będzie to doskonała okazja to jeszcze większego zgłębienia wiedzy na temat kultury po II wojnie światowej. Uczniowie obu szkół zyskają możliwość wymienienia się dotychczas zdobytymi doświadczeniami i wiedzą, jak również pozyskania nowych znajomości i przyjaźni.

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają uczniów. Zaplanowano bowiem także nieco wycieczek krajoznawczych. W planach jest zwiedzanie antycznego teatru greckiego w Taorminie, teatru Massimo w Palermo, a także Doliny Światyń w Agrigento.

 

Opiekunem projektu jest Pani Katarzyna Kaptur

 

Foto : I LO w Zawierciu

Zobacz Również:

Zatrzymano kolejnego pijanego kierowce – tym razem w Rokitnie

Kolejny oszust w Zawierciu dokonał kradzieży gotówki z konta

Zamek w Mirowie stal się planem filmowym kultowego serialu

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *