Kolejne

Kolejne luzowanie obostrzeń już od jutra – możemy iść do fryzjera

Kolejne luzowanie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa już od jutra, 18  maja. W III, przedostatnim etapie odmrażania gospodarki, Rząd umożliwia korzystanie z usług fryzjera, kosmetyczki oraz wyjście do restauracji.

 

Kolejne etapy luzowania obostrzeń to powrót „do życia” zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, otwarcie restauracji, w tym także w centrach handlowych. Wszystko jednak odbywać się ma w pełnym reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi rządowymi. Do najważniejszych z nich należą :

 • w salonach kosmetycznych i fryzjerskich :

– obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);

-używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;

-przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

 • W gastronomii :

 

–  limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);

– dezynfekcja stolika po każdym kliencie;

 

– zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;

 

– zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;

– noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

 

Kolejne luzowanie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa już od jutra, 18  maja.

 

Zmiany wprowadzone zostają także w dziedzinie edukacji. Od dnia 18 maja mogą się odbywać zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, a także zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Uruchomione zostaną także schroniska dla młodzieży i świetlice środowiskowe. Z kolei z dniem 25 maja ruszą zajęcia opiekuńcze dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i uczniów klasy 8.  Wszystko po to, aby uczniowie mogli jak najlepiej przygotować się do egzaminów kończących szkołę średnią oraz podstawową. Zajęcia opiekuńcze dla klas 1-3 organizowane są dla chętnych – nie ma zatem obowiązku przyprowadzenia dziecka w tym czasie do szkoły. Zajęcia edukacyjne nie będą się odbywać. W dalszym ciągu kontynuowana będzie nauka zdalna.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 r.ż. przedłużono do 8 czerwca.

 

Od 1 czerwca we wszystkich szkołach zaczną się odbywać konsultacje dla wszystkich uczniów.

Uczelnie od 25 maja będą miały możliwość prowadzenia zajęć dla studentów ostanich lat studiów, a także zajęć, które nie mogą być prowadzone zdalnie.

 

Od dnia 18 maja podwyższa się także limit pasażerów w środkach komunikacji miejskiej. Od tego dnia autobusami, tramwajami będzie mogła podróżować liczba osób odpowiadająca połowie dostępnych miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących.

 

W kościołach, od  niedzieli 17 maja, przebywać może określona ilość osób uzależniona od metrażu – na 10m2 -1 osoba.

 

Znaczne zmiany dotyczą także sportu. Na otwartych obiektach sportowych ( boiska, stadiony, skateparki) może się znaleźć jednocześnie 14 osób + 2 trenerów. Z kolei z pełnowymiarowych boisk piłkarskich skorzystają aż 22 osoby jednocześnie + 4 trenrów.

Z kolei w obiektach zamkniętych ( hale sportowe) może ćwiczyć odpowiednio:

  • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
  • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
  • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
  • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Strefa kultury również powróci do działania. Należy do nich wznowienie;

 • działalności kin plenerowych (w tym samochodowych),
 • prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
 • nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
 • indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych,
 • prób i ćwiczeń.

Przypominamy, iż jest to III etap luzowania ograniczeń w naszym kraju. Wszystko powoli wraca do normy, ale nie zapominajmy jednak  o przestrzeganiu w dalszym ciągu maksymalnych zasad ostrożności. Wszystkie wymienione wyżej „uwolnione” działalności będą się odbywać z zachowaniem maksymalnego reżimu sanitarnego.

 

Zobacz  także:  Oszuści coraz częściej wykorzystują pandemię

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *