Huta Szkła w Zawierciu

Huta Szkła w Zawierciu – czyli Retro Zawiercie

Huta szkła w Zawierciu została założona przez Andrzeja Chmielowskiego w latach  1880 -1881. Zatrudniała ona wówczas 22 osoby, w tym 17 fachowców zagranicznych.

Huta szkła w Zawierciu została założona przez Andrzeja Chmielowskiego w latach  1880 -1881. Zatrudniała ona wówczas 22 osoby, w tym 17 fachowców zagranicznych. Na początku działalności huty, produkowano w niej proste użytkowe szkło gospodarcze – butle, butelki, dzbany, kufle do piwa.

 

Po śmierci pierwszego właściciela, huta dwukrotnie zmieniała właścicieli. W latach 1883-1884 przedsiębiorstwo  produkcyjne została kupiona za 10 000 rubli w srebrze przez Alojzego Reicha, którego rodzina  była potentatem w przemyśle szklarskim; posiadała wówczas jedenaście hut i rafinerii szkła na terenie Austrii, Czech, Moraw i Królestwa Polskiego, co zapewniło hucie w Zawierciu fachowe doświadczenie. Na początku XX w. dysponowała już dwiema halami produkcyjnymi, trzema piecami donicowymi do wytapiania szkła, trawialnią kryształów, malarnią, drukarnią wraz ze specjalistycznymi maszynami do giloszowania, pantografowania i matowania wyrobów. Asortyment produkcji został poszerzony o bardziej skomplikowane wyroby – wazony, patery, karafki, puchary, kielichy, szklanki, talerze, cukiernice i popielnice

 

Źródło: wikizaglebie.pl oraz polskaniezwykla.pl

 

Zobacz także:

Dworzec kolejowy w Zawierciu – czyli Retro Zawiercie [ZDJĘCIA]

 – Flávio Gualberto dołącza do Aluron Virtu CMC Zawiercie

 – Sprzedawał podrabianą odzież. Teraz za to odpowie.

 – Oszuści coraz częściej wykorzystują pandemię

 – Dyżury Aptek w Maju na Terenie Miasta Zawiercie

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *