Huta Szkła w Zawierciu – czyli Retro Zawiercie

Huta szkła w Zawierciu została założona przez Andrzeja Chmielowskiego w latach  1880 -1881. Zatrudniała ona wówczas 22 osoby, w tym 17 fachowców zagranicznych.

Huta szkła w Zawierciu została założona przez Andrzeja Chmielowskiego w latach  1880 -1881. Zatrudniała ona wówczas 22 osoby, w tym 17 fachowców zagranicznych. Na początku działalności huty, produkowano w niej proste użytkowe szkło gospodarcze – butle, butelki, dzbany, kufle do piwa.

 

Po śmierci pierwszego właściciela, huta dwukrotnie zmieniała właścicieli. W latach 1883-1884 przedsiębiorstwo  produkcyjne została kupiona za 10 000 rubli w srebrze przez Alojzego Reicha, którego rodzina  była potentatem w przemyśle szklarskim; posiadała wówczas jedenaście hut i rafinerii szkła na terenie Austrii, Czech, Moraw i Królestwa Polskiego, co zapewniło hucie w Zawierciu fachowe doświadczenie. Na początku XX w. dysponowała już dwiema halami produkcyjnymi, trzema piecami donicowymi do wytapiania szkła, trawialnią kryształów, malarnią, drukarnią wraz ze specjalistycznymi maszynami do giloszowania, pantografowania i matowania wyrobów. Asortyment produkcji został poszerzony o bardziej skomplikowane wyroby – wazony, patery, karafki, puchary, kielichy, szklanki, talerze, cukiernice i popielnice

 

Źródło: wikizaglebie.pl oraz polskaniezwykla.pl

 

Zobacz także:

10 Tenorów w Zawierciu – czeka nas fantastyczne wydarzenie

Pomoc dla Zbigniewa z Zawiercia – mężczyzna zmaga się z ciężką chorobą

Deklaracja o sposobie ogrzewania – złóż ją już dziś do urzędu miasta

Opłatomat w zawierciańskim Urzędzie Miasta

Młode Zawiercianki Mistrzyniami Śląska

Cmentarz komunalny w Zawierciu funkcjonuje w portalu grobonet

 

 

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.