Ginekologia w Zawierciu wreszcie czynna

Ginekologia w Zawierciu wreszcie czynna – oddział przeszedł remont

Ginekologia w Zawierciu wreszcie czynna – odbyła się prezentacja oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

 

Ginekologia w Zawierciu wreszcie czynna – po gruntownym remoncie odbyła się uroczysta prezentacja oddziału ginekologiczno – położniczego Szpitala Powiatowego w Zawierciu. W sobotę, 27 lutego odbyła się prezentacja oddziałów. Udział w niej wzięli Posłowie na Sejm RP Danuta Nowicka i Waldemar Andzel, a także Starosta zawierciański Gabriel Dors. Władze miasta reprezentowali : Zastępca Prezydenta Miasta Zawiercie Małgorzata Benc , skarbnik miasta Marcin Gawłowicz, a także Przewodnicząca Rady Miasta Beata Chawuła.

Już od 1 marca oddział wznawia działalność.

Modernizację Oddziału Położniczo-Ginekologicznego wraz z Oddziałem Noworodków wykonano w ramach projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt remontu i wyposażenia to ponad 3,7 mln zł, z czego prawie 1,7 mln to środki własne szpitala.

W ramach prac na oddziale pojawiły się następujące zmiany :

  • odmieniono trakt porodowy : pojawiły się nowe łóżka porodowe. Wyremontowano sale porodowe, w tym także salę porodów rodzinnych ( mimo pandemii, porody rodzinne mogą się odbywać – przy rodzącej może znajdować się jedna zdrowa osoba, która podda się testom na obecność koronawirusa – na koszt szpitala);
  • zakupiono nowy sprzęt monitorowania i nadzoru okołoporodowego. Pozwoli to na zmniejszenia ryzyka wystąpienia niedotlenienia okołoporodowego;
  • na sali do cięć cesarskich pojawiło się stanowisko do resuscytacji noworodka;

Nowi lekarze ginekolodzy na oddziale

Ponadto, powiększy się również kadra Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Noworodków z Pododdziałem Patologii Noworodka. Dołączy do nich kilku lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach oraz Szpitala w Myszkowie. Z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka dołączą położne. Oprócz tego, Szpital w Zawierciu podjął także współpracę z Kliniką Ginekologii i Położnictwa UCK oraz Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak powiedział podczas prezentacji Dyrektor placówki Piotr Zachariasiewicz :

To znacznie podniesie nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentek. Dzięki współpracy z klinikami, w przypadku powikłanej ciąży, kobiety i ich nowo narodzone dzieci wymagające wysoko specjalistycznej opieki będą miały zapewnioną natychmiastową pomoc w szpitalach o najwyższym stopniu referencyjności.

Zmiany widać także na oddziale noworodkowym.

Tam z kolei powstał specjalny pokój laktacyjny. To specjalnie przygotowany pokój dla kobiet, które chcą w intymnych warunkach ściągać pokarm. Do ich dyspozycji będzie również doradca laktacyjny.

Dodatkowo, oba oddziały wzbogaciły się o nowy sprzęt : pompy infuzyjne, wysokiej klasy inkubatory oraz USG, aparaty EKG, wagi, ciśnieniomierze, glukometry.

 

Foto : Szpital Powiatowy w Zawierciu

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także :

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *