Galeria

Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu otwarta

We wtorek, 1 września, została  otwarta  Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu. To nowe miejsce na mapie regionu, gdzie nie zabraknie m.in. dzieł znakomitego artysty i Honorowego Obywatela Zawiercia śp. Leszka Dutki, a także szkła z zawierciańskiej huty. W obiekcie zastosowano nowatorski system wystawienniczy.

 

Galeria znajduje się w budynku dawnej łaźni miejskiej na osiedlu TAZ (przy ulicy Westerplatte 2). Obiekt został kompleksowo zmodernizowany. W ramach robót budowlanych wykonano prace związane z renowacją i odtworzeniem wszystkich elewacji budynku wraz z konstrukcją dachu. Prace nie ominęły również wnętrza obiektu. Cała inwestycja kosztowała blisko 3,8 mln złotych. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej – 2 mln 783 tys. 668,53 zł w ramach tzw. ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Dodatkowo gmina otrzymała z budżetu państwa 327 tys. 490, 41 zł.

 

– Dlaczego ta inwestycja jest tak ważna dla miasta? To szczególne miejsce na mapie Zawiercia. Długo wyczekiwana galeria sztuki, w której nie zabraknie m.in. dzieł znakomitego artysty i Honorowego Obywatela Zawiercia śp. Leszka Dutki. To obiekt, który połączy pokolenia, ponieważ będzie odpowiadał na potrzeby osób w każdym wieku – podkreśla Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

 

W Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu można zobaczyć sztukę współczesną – dzieła malarskie, rysunki, grafikę, rzeźbę, szkło użytkowe, ceramikę użytkową.

 

– Będziemy również prezentować fotografię artystyczną i reportażową – mówi Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM w Zawierciu. – Na co warto zwrócić uwagę, zwiedzając galerię? Bardzo ważne jest to, że udało nam się uratować eksponaty z zawierciańskiej huty szkła. Część z nich została wykupiona przez Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu, a część przez nasze miasto. Nawiązaliśmy również współpracę z Sosnowcem. Będzie polegać na wymianie i wypożyczaniu eksponatów, wspólnym organizowaniu wystaw dotyczących szkła z Huty Szkła Gospodarczego, pomocy merytorycznej dotyczącej pochodzenia szkła, prowadzeniu spotkań autorskich, wymianie i wypożyczaniu zbiorów muzealnych – podkreśla Patryk Drabek.

 

Zbiory wzorcowni huty szkła będą jedynie częścią eksponatów znajdujących się w wyremontowanym obiekcie. Do nowej galerii trafiły także m.in. obrazy z nieistniejącej już galerii muzealnej im. Leszka Dutki. Do tej pory były odpowiednio zabezpieczone i znajdowały się w magazynach Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu.

 

– W galerii zastosowaliśmy nowatorski, autorski system wystawienniczy, który daje szerokie możliwości prezentacji różnych prac artystycznych. Uniknęliśmy przy tym zastosowania klasycznego systemu do prezentacji, a więc linek zwieszanych ze ściany lub sufitu, który ograniczałby możliwości wystawiennicze do prezentacji głównie płaskich prac – podkreśla Karolina Kindler-Skowronek, artysta plastyk, projektant i grafik, która przygotowywała galerię do otwarcia.

 

Zastosowany obecnie system wystawienniczy służy do prezentacji nie tylko malarstwa i grafiki, ale i form przestrzennych – szkła użytkowego, szkła artystycznego, niewielkich rzeźb, tkanin i prac artystycznych wymagających stabilnej podstawy montowanej na ścianie. Te możliwości daje: system punktów montażowych w ścianach, zastosowanie różnego rodzaju wsporników z dedykowanymi do nich zawiesiami, użycie dedykowanych półek montowanych bezpośrednio na ścianie lub specjalnych teł do prezentacji niewielkich płaskich prac.

 

Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu została otwarta dla zwiedzających 1 września. Będzie czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 12 – 17. Zwiedzanie będzie bezpłatne. Obecnie, ze względów sanitarno-epidemiologicznych, w tym samym czasie w budynku będzie mogło przebywać 5 zwiedzających. Obowiązuje maseczka zasłaniająca usta i nos oraz dezynfekcja rąk. Toalety i szatnia będą nieczynne.

 

Zobacz także:

 – Zawiercie uczciło rocznicę wybuchu II wojny światowej

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.