Funkcjonariusze policji z Zawiercia

Funkcjonariusze policji z Zawiercia ostrzegają przed oszustami

Funkcjonariusze policji z Zawiercia przyjęli we wtorek, 17 grudnia, dwa zgłoszenia o próbie oszustwa starszych ludzi.

 

Funkcjonariusze policji z Zawiercia przyjęli dwa zgłoszenia o próbie oszustwa starszych ludzi.

Do Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu, we wtorek 17 grudnia, zgłosiły się dwie poszkodowane, starsze osoby. Na ich telefony stacjonarne zadzwonił obcy mężczyzna, który podawał się za policjanta. Mężczyzna ten podczas rozmowy informował starszych ludzi, że ich dowody osobiste zostały podrobione i użyte w niewłaściwy sposób. Konkretnie miał na myśli zaciągnięcie pożyczki gotówkowej. W celach bezpieczeństwa i weryfikacji – jak twierdził – prosił o podanie danych dotyczących posiadanych rachunków bankowych. Wspominał także, że prowadzi obecnie działania, które mają na celu rozpracowanie i rozbicie grupy przestępczej zajmującej się właśnie podrabianiem dowodów osobistych i wyłudzaniem w ten sposób za ich pomocą pożyczek, kredytów itp.

Obie osoby wykazały się niezwykłą czujnością i zdrowym rozsądkiem. Nie podały żadnych danych na temat swoich rachunków bankowych ani żadnych innych danych osobowych. Wydało im się to bowiem niezwykle podejrzane, aby rzekomi policjanci kontaktowali się telefonicznie i prosili o tak wrażliwe dane, jakimi są dane rachunków bankowych.

Jest to już kolejna sytuacja, gdzie kontaktując się telefonicznie, oszuści podszywający się pod różnego rodzaju służby. Usiłują w ten sposób wyłudzić dane osobowe celem kradzieży pieniędzy. Pojawiali się też tacy, którzy prosili o przekazanie samej gotówki.

Funkcjonariusze policji w Zawierciu uczulają i apelują o rozwagę w takich sytuacjach. Podkreślają także, że żaden z policjantów – z żadnej jednostki – nie kontaktuje się telefonicznie i nie prosi o przekazywanie danych osobowych, a już tym bardziej o przekazywanie pieniędzy.

W przypadku kiedy już do starszej osoby zadzwoni ktoś taki, podając się za policjanta, strażaka czy innego funkcjonariusza, należy natychmiast przerwać rozmowę. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać swoich danych, a o tym fakcie niezwłocznie poinformować najbliższą jednostkę policji.

Źródło i foto: KPP Zawiercie

——————————————-

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także:Lodowisko w Zawierciu zacznie działać już dzisiaj

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *