Dofinansowanie dla zawierciańskich zabytków

Dofinansowanie dla zawierciańskich zabytków – przyznano dotację

Dofinansowanie dla zawierciańskich zabytków – przyznano spore dotacje w ramach ogólnopolskiego programu “Ochrona Zabytków”.

 

Dofinansowanie dla zawierciańskich zabytków – dotacje przyznano w ramach ogólnopolskiego programu “Ochrona Zabytków”. Program ten realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dotacje otrzymały dwa zabytki z naszego terenu. Pierwszym z nich jest Bazylika Mniejsza Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Dotacja w kwocie 90 tyś złotych trafi na renowację witraży w kościele.

Drugim obiektem, który pozytywnie został zaopiniowany i zakwalifikowany do dotacji to Zamek w Ogrodzieńcu. Ten z kolei otrzymał dotację w wysokości aż 480 tyś złotych. Środki te bowiem pozwolą na remont konserwatorki w obrębie ruin zamku.

Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację , a także rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.

Wnioski złożone w konkursie oceniano w dwóch etapach. Pierwszy z nich dotyczył oceny formalnej – czy nie występują błędy formalny czy inne uchybienia. Drugi etap to z kolei ocena konkursowa. Tutaj bowiem decyzję podejmował minister w oparciu o rekomendacje dyrektora instytucji zarządzającej. Wówczas dokonuje oceny punktowej. 

I tak : Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła otrzymała 70 punktów końcowych, natomiast Zamek w Ogrodzieńcu 73,67 punktów.

 

Źródło i foto : gov.pl;  Robert Warwas – Poseł na Sejm RP

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także :

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *