Co się dzieje z odzieżą

Co się dzieje z odzieżą z pojemników PCK ?

Rocznie w Polsce wyrzuca się ok 2,5 mln ton odzieży. Dobrze ponad połowa z nich nadaje się do dalszego recyklingu. I tak też się dzieje. W kraju rozstawionych jest 57 tyś kontenerów PCK na odzież.
 

Co się dzieje z odzieżą z pojemników PCK ?

 

Trafiają do nie nich przeróżne rzeczy-począwszy od bielizny, odzieży, butów, na pościeli i zabawkach kończąc. Wybieraniem odzieży z tychże pojemników zajmuje się firma Wtórpol, której właścicielem jest Leszek Wojteczek. Co się dzieje dalej? Otóż, ku zaskoczeniu innych, ubrania te trafiają do sortowni skarżyskiego Wtórpolu.

 

Tam z kolei pracownicy firmy sortują ją na poszczególne kategorie. I tak: najbardziej zniszczona odzież przerabiana jest na paliwo alternatywne wykorzystywane w cementowniach oraz czyściwo fabryczne, które jest wykorzystywane w przemyśle zarówno w kraju, jak i za granicą. Pozostała część ulega dalszemu recyklingowi: ok 28% odzieży trafia na eksport poza granicę Polski, głównie do Afryki i Azji ( do blisko 36 krajów), odzież wełniana trafia do Indii, gdzie przetwarzana jest na piękne, solidne dywany. Pozostała część odzieży, tej już najlepszej gatunkowo i w najlepszym stanie, po bardzo skrupulatnym posegregowaniu już na spodnie, swetry, bluzki, odzież damską, męską, dziecięca, sportową itd. i ometkowaniu, trafia do 120 sklepów z odzieżą używaną, potocznie zwanych second-handami ( sklepy te są własnością firmy Wtórpol).

 

Co się dzieje z odzieżą z pojemników PCK ?

Firma Wtórpol obecnie jest czwartą co do wielkości firmą w Europie zajmująca się recyklingiem niechcianej odzieży i osiąga z tego ogromne zyski ( w 2019 roku ok. 10 mln złotych).

 
Źródło: inf. własne oraz forbes.pl

 

————————————————

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

 

Zobacz także:

Bezpieczniej na przejazdach kolejowo-drogowych

 – Kolejne wykroczenia na drogach w Zawierciu – Policja dokonała zatrzymań

 – Dyżury Aptek w listopadzie na Terenie Miasta Zawiercie

 

 

 

 

 

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *