odcinku Zawiercie – Łazy

Co Dalej z Drogą Kolejową na Odcinku Zawiercie-Łazy ?

Droga kolejowa na odcinku Zawiercie – Łazy jest często uczęszczana, z racji chociażby szybszego przedostania się z jednej miejscowości do drugiej. Na remont tzw. „kolejówki” musimy jeszcze poczekać.

 

Droga kolejowa na odcinku Zawiercie – Łazy  swą historią sięga czasów, kiedy w Zawierciu był silnie rozwinięty przemysł kolejowy. I do tegoż  celu głównie była ona wykorzystywana. Z czasem jednak zaczęła pełnić funkcję także najkrótszego połączenia między dwoma miastami. Obecny stan drogi jest wręcz fatalny- dziury, koleiny spowodowały, że droga coraz częściej jest omijana przez kierowców. Wymaga ona generalnego remontu i modernizacji.  Pytanie tylko- kto ów remont powinien wykonać. Otóż zgodnie z dokumentacją prawną droga ta należy w dalszym ciągu do spółki PKP. Fakt ten znacznie utrudnia jej remont, gdyż żadna z gmin ( ani Zawiercie ani Łazy) nie mają uprawnień do przeprowadzenia prac remontowych na danym odcinku.

 

Z zapytaniem  co dalej  z Drogą Kolejową na Odcinku Zawiercie-Łazy zwróciliśmy się do przedstawicieli  Gmin Zawiercie oraz Łaz

 

–  Obecnie trwa regulacja stanu prawnego terenów, przez które przebiega droga. Po zakończeniu tego procesu możliwe będzie określenie harmonogramu prac –  tłumaczy Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

 

 – Sprawa ” kolejówki” jest aktualna. Wszystkie zainteresowane strony ukończyły etap regulacji stanu prawnego działek pod drogą. Wystąpiliśmy do PKP Zakład Nieruchomości o przekazanie gminie działek , będących w użytkowaniu wieczystym. Obecnie z informacji jakie posiadamy, PKP Nieruchomości dokonują analizy ekonomicznej od której zależy, przekazanie nam gruntów. Po pozytywnej decyzji( jeśli taka będzie) ,spółka PKP Nieruchomości na przekazanie gminom drogi musi  uzyskać również zgodę wszystkich spółek kolejowych. Myślę, że jeśli pouzgadniają między sobą do końca 2020 r. to powinniśmy się cieszyć. Niestety, ale PKP jest trudnym partnerem w załatwianiu takich spraw- regulacja stanu prawnego i podziały geodezyjne działek zajęły im 3 lata. Na tyle ile możemy staramy się przyspieszyć działania PKP. Mamy uzgodnienia z Zawierciem, że jeśli doga będzie przekazana zlecimy wykonanie dokumentacji projektowej potrzebnej do pozyskania środków na modernizację – poinformował portal kulturalnezawiercie.pl Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński

 

Na remont tzw. „kolejówki” musimy jeszcze poczekać, kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

 

Zobacz także: Diety radnych na ratowanie szpitala- czy w Zawierciu to możliwe ?

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *