Badania przesiewowe w zawierciańskim

Badania przesiewowe w zawierciańskim szpitalu u noworodków – aby zatrzymać SMA

Badania przesiewowe w zawierciańskim szpitalu pod kątem Rdzeniowego Zaniku Mięśni u noworodków mogą zapobiec rozwojowi choroby.

Badania przesiewowe w zawierciańskim szpitalu obejmą wszystkie noworodki. Badanie to dotyczy Rdzeniowego Zaniku Mięśni ( SMA).

To bardzo ciężka, często śmiertelna choroba dotykająca maluchy. Jej szybkie wykrycie pozwala na zatrzymanie jej rozwoju. Niestety, jej leczenie w Polsce jest bardzo kosztowne. Nieleczone dzieci, u których chorobę wykryto zbyt późno, niestety nie rzadko nie dożywają nawet swoich 2 urodzin.

W zawierciańskim szpitalu każdy noworodek przejdzie teraz testy, które pozwolą wykryć chorobę jeszcze zanim pojawią się objawy. Pozwoli to na podjęcie szybkiego leczenia i zatrzymanie choroby. Po potwierdzeniu u dziecka SMA, rodzice natychmiast otrzymają wskazówki dotyczące dalszego postępowania i leczenia.

Ponadto, każdy noworodek urodzony w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu przechodzi oprócz w/w testy na SMA, badania przesiewowe pod kątem :

– Fenyloketonurii

– mukowiscydozy

– wrodzonej niedoczynności tarczycy

– innych chorób metabolicznych

 

Badania przesiewowe pod kątem Rdzeniowego Zaniku Mięśni do tej pory pozwoliły na zahamowanie choroby już u 30 nowonarodzonych dzieci.

 

Zobacz Także

Klub Afterek w Zawierciu – już niebawem zabrzmią pierwsze rytmy

W Zawierciu zbierają stare klucze dla fundacji “Akogo” Ewy Błaszczyk

Strażacy z Zawiercia uratowali kobietę – zaalarmowała ich piesza

Strażacy z Zawiercia uratowali kobietę – zaalarmowała ich przechodząca kobieta

Pociąg z Zawiercia do Krakowa wreszcie uruchomiony

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.