Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd – Odkryj zamki i ruiny Jury krakowsko-częstochowskiej

Planujesz weekendową ucieczkę od miejskiego zgiełku w malownicze tereny? Szlak Orlich Gniazd to zatem strzał w dziesiątkę! Ta popularna trasa turystyczna w południowej Polsce to bowiem idealna propozycja na wakacyjną wycieczkę, łącząca zapierające dech w piersiach krajobrazy z bogactwem historycznych zamków i urokliwych ruin.

 

Czym jest Szlak Orlich Gniazd?

Szlak Orlich Gniazd to unikalna trasa, która wiedzie przez Jurę Krakowsko-Częstochowską, łącząc ze sobą perły średniowiecznej architektury obronnej. Nazwa szlaku pochodzi bowiem od usytuowania zamków na skalistych wzgórzach, niczym orle gniazda. Główną atrakcją tej liczącej 168,9 km trasy są oczywiście zamki i ruiny, ale równie urzekające są malownicze krajobrazy, które towarzyszą podróżnym na każdym kroku.

Co warto zobaczyć na Szlaku Orlich Gniazd?

Aby w pełni odkryć wszystkie punkty na mapie Szlaku Orlich Gniazd, należy uzbroić się w wygodne buty i… czas! Po drodze odwiedzisz wiele fascynujących miejsc. Oto lista najciekawszych zamków i ruin, które musisz zobaczyć:

  • Zamek Bobolice:

    Zbudowany na wapiennej skale w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, jako część systemu obronnego. Odbudowany z ruiny na początku XXI wieku, obecnie  udostępniony do zwiedzania i znany z tego, że „zagrał” Wawel w serialu „Korona Królów”.

  • Zamek Mirów:

      Powstał w czasach Kazimierza Wielkiego, około połowy XIV wieku, jako zamek obronny. Pierwotnie mniejszy, rozbudowany przez kolejnych właścicieli. Obecnie jest malowniczą ruiną, często odwiedzaną razem z pobliskim zamkiem w Bobolicach.

  • Zamek Królewski w Olsztynie (Jura):

    Imponujące ruiny zamku koło Częstochowy, z charakterystyczną, wysoką na 35 metrów cylindryczną wieżą. Zbudowany z białego wapienia i cegły, był ważnym punktem obronnym. Obecnie jest tłem dla wielu imprez kulturalnych i częściowo odrestaurowany.

  • Gród na Górze Birów w Podzamczu:

    Grodzisko usytuowane na jednym z najwyższych ostańców w okolicy Zamku Ogrodzienieckiego. To ważne stanowisko archeologiczne, gdzie odkryto ślady bytności ludzi sprzed 30 tysięcy lat. Zrekonstruowany gród ukazuje, jak mogła wyglądać osada obronna z czasów pierwszych Piastów.

  • Zamek „Ostrężnik” w rezerwacie przyrody:

    Tajemnicze i słabo zachowane ruiny warowni, prawdopodobnie z XIV wieku. Położony w leśnym rezerwacie przyrody, zamek był jednym z ogniw systemu obronnego. Obecnie pozostałości murów są słabo czytelne, ale teren jest dostępny dla turystów.

  • Zamek Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce:

    Ruiny zamku z XIV wieku, położone na skale Tygrys w dzielnicy Skarżyce w Zawierciu. Jego historia nie jest w pełni udokumentowana, ale miejsce jest dostępne dla turystów, choć wymaga ostrożności ze względu na stan zachowania.

  • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu:

    Najbardziej imponujące i malownicze „orle gniazdo” na Jurze. Zbudowany na skałach wapiennych, jest świadectwem wielkiego kunsztu dawnych budowniczych. To jeden z najważniejszych zabytków w Polsce, oferujący rozległe ruiny, podziemia i liczne atrakcje.

  • Pałac w Pilicy:

    Rezydencja, zwana także zamkiem, złożona z czterech skrzydeł otaczających dziedziniec i otoczona bastionowymi fortyfikacjami. Choć obecnie w znacznym stopniu zdewastowany, ma bogatą historię sięgającą XVI wieku i był wielokrotnie przebudowywany.

  • Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń:

    Gotycki zamek rycerski z połowy XIV wieku, zbudowany na stromej Górze Zamkowej. Pierwotnie drewniana strażnica, później murowana twierdza. Z udostępnionej do zwiedzania wieży roztacza się doskonały widok. Całe wzgórze zamkowe objęto bowiem rezerwatem przyrody.

  • Zamek Bydlin:

    Ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wzniesionego na wysokim, skalistym wzgórzu. Pierwotnie warownia z końca XIV wieku, przez pewien czas pełnił również funkcję świątyni. Zachowały się jedynie resztki murów i fosy.

  • Zamek w Rabsztynie:

    Ruiny rycerskiego zamku na skalistym wzgórzu, którego murowana część powstała za czasów Kazimierza Wielkiego. Z pierwotnej gotyckiej warowni zachowały się fragmenty murów. W ostatnich latach prowadzono prace konserwacyjne i rekonstrukcyjne, odbudowano m.in. węzeł bramny.

  • Zamek Pieskowa Skała:

    Warowna rezydencja renesansowa z zachowanymi elementami średniowiecznymi, wzniesiona przy starej drodze handlowej. Zamek wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Obecnie mieści się w nim oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

  • Zamek w Ojcowie:

    Zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku, miał chronić kupców na szlaku handlowym. Nazwany przez króla „Ociec u Skały”, ponieważ upamiętniał schronienie Władysława Łokietka. Obecnie to malownicze ruiny z basztą bramną i wieżą główną, udostępnione do zwiedzania.

  • Zamek w Korzkwi:

    Położony zaledwie 13 km od Rynku Krakowskiego, na wzgórzu otoczonym lasem i parkiem. Zamek, którego początki sięgają 1352 roku, jest obecnie odrestaurowany i pełni funkcje hotelowo-restauracyjne, oferując niezapomniane wrażenia w historycznym otoczeniu.

  • Wawel:

    Królewska rezydencja w Krakowie, będąca zwieńczeniem Szlaku Orlich Gniazd. Jest dwupiętrową budowlą o charakterze renesansowym, barokowym z elementami klasycyzmu, z dziedzińcem z krużgankami. Na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany, stanowiąc symbol polskiej państwowości.

 

Szlak Orlich Gniazd to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek i podróż w czasie. Niezależnie od tego, czy planujesz kilkudniową wędrówkę, czy tylko krótką wycieczkę do wybranego zamku, Jura Krakowsko-Częstochowska z pewnością Cię oczaruje!

Drodzy Czytelnicy,
Macie ciekawy temat, którym chcielibyście się podzielić? Historie, które zasługują na światło dzienne lub pomysł na artykuł, który warto poruszyć?  Czekamy zatem na Wasze wiadomości!
Skontaktujcie się z nami, wysyłając e-mail na adres: kontakt@kulturalnezawiercie.pl lub wiadomość poprzez nasze media społecznościowe. Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje i z przyjemnością zgłębimy interesujące wątki.
Tworzymy bowiem tę przestrzeń z myślą o Was, dlatego Wasze inspiracje są dla nas niezwykle cenne.

 

Zobacz także:

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz